Skip links

Badanie ewaluacyjne projektów systemowych dla ROPS Białystok

Instytut Badań i Analiz GRUPA Olsztyńska Szkoła Biznesu wykonuje na zlecenie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku, badanie ewaluacyjne projektów systemowych realizowanych w 2009 roku przez ośrodki pomocy społecznej i powiatowe centra pomocy rodzinie, których obszarem działania jest województwo podlaskie.

Instytut Badań i Analiz GRUPA Olsztyńska Szkoła Biznesu wykonuje na zlecenie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku, badanie ewaluacyjne projektów systemowych realizowanych w 2009 roku przez ośrodki pomocy społecznej i powiatowe centra pomocy rodzinie, których obszarem działania jest województwo podlaskie.

Usługa realizowana jest w ramach projektu „Bądź Aktywny, Bądź Najlepszy – szkolenia oraz specjalistyczne doradztwo dla kadr instytucji pomocy społecznej” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007–2013, Priorytet VII Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.3 Podnoszenie kwalifikacji kadr pomocy i integracji społecznej.

Obowiązek przeprowadzenia badań ewaluacyjnych w Poddziałaniu 7.1.3 PO KL wynika z zapisów „Zasad przygotowania, realizacji i rozliczania projektów systemowych Ośrodków Pomocy Społecznej, Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie oraz Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013”.

Głównym celem ewaluacji projektów systemowych, realizowanych w Poddziałaniu 7.1.1 oraz 7.1.2 PO KL jest ocena jakości wsparcia przewidzianego w tych projektach systemowych oraz pozyskanie kompleksowej wiedzy na temat sposobu zarządzania i wdrażania przedmiotowych projektów.

Cele szczegółowe ewaluacji to:
1. ocena jakości wykorzystanych w projektach systemowych narzędzi, instrumentów oraz zastosowanych form pomocy społecznej pod kątem ich trafności, skuteczności i efektywności, w efekcie której zaproponowane zostaną rozwiązania o charakterze systemowym, które będzie można powszechnie uznać jako rozwiązania modelowe i stosować w przyszłości;
2. ocena potencjału beneficjentów oraz jakości zarządzania w projektach systemowych, w tym zasobów beneficjentów systemowych, służących skutecznej i efektywnej realizacji projektów oraz stopnia przygotowania do realizacji projektów systemowych;
3. identyfikacja barier i problemów:
• związanych z wdrażaniem projektów systemowych, realizowanych w ramach Poddziałania 7.1.1 oraz Poddziałania 7.1.2 PO KL;
• powodujących nieprzystępowanie niektórych OPS/PCPR do realizacji projektów systemowych;
• powodujących, że niektóre OPS/PCPR zrezygnowały z realizacji projektów systemowych;
4. identyfikacja potrzeb beneficjentów systemowych Poddziałania 7.1.1 oraz Poddziałania 7.1.2 PO KL, związanych z realizacją projektów systemowych;
5. ocena stopnia efektywności i jakości współpracy beneficjentów systemowych z instytucjami zaangażowanymi w realizację PO KL, innymi instytucjami lokalnymi oraz partnerami (w przypadku realizacji projektów w partnerstwie)

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych
Polityka Prywatności
Akceptuję